Jonoforeza – leczenie nadpotliwości stóp

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utrzymania prawidłowej temperatury ciała, jednak czasami z normalnego, fizjologicznego zjawiska zmienia się w przykry i uciążliwy problem. Nadpotliwość jest następstwem nadmiernego pobudzania gruczołów potowych przez układ nerwowy. Gruczoły te są zlokalizowane na całym ciele, ale jest ich szczególnie dużo na dłoniach, pod pachami i na stopach.
Dotknięta nadpotliwością skóra stóp jest często rozmiękczona, cienka i pomarszczona, lub gruba, żółto-szarawa. Jest bardziej podatna na działanie mikroorganizmów, bakterii, grzybów, wirusów. W takim wypadku łatwiej o zarażenie np wirusem HPV powodującym brodawki. Inną dolegliwością związaną z nadpotliwością jest bromhidrosis – nieprzyjemny zapach spowodowany rozkładem elementów organicznych potu i martwego naskórka przez bakterie zasiedlające skórę. Leczenie nadpotliwości wymaga współpracy z podologiem. Odpowiednich zabiegów oraz dobranej do potrzeb pielęgnacji domowej. Terapia polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka, jeśli to konieczne, lub zwalczeniu następstw nadpotliwości, jeśli takie występują. Aby zmniejszyć aktywność gruczołów potowych stosuje się zabieg JONOFOREZY.

Zabieg polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd galwaniczny. Natężenie prądu jest zwiększane do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać lekkie mrowienie. Stymulowane są synaptyczne przejścia nerwów gruczołów potowych, dzięki czemu część z nich przestaje wydzielać pot. Zaletami terapii jest brak skutków ubocznych, brak konieczności zażywania leków. Pojedynczy zabieg trwa 20 minut, w trakcie których można swobodnie rozmawiać, czytać, nie wolno jedynie wyjmować stóp z wody. Specjalista przygotowuje plan zabiegów indywidualnie do potrzeb pacjenta, już po około 2 tygodniach terapii generowanie potu spada do naturalnego poziomu. Po przeprowadzeniu pełnej serii zabiegów efekt terapeutyczny utrzymuje się nawet do 2 lat, konieczne jednak są pojedyncze zabiegi przypominające.
Podczas konsultacji podolog ustala plan prawidłowej higieny stóp, dobiera również odpowiednie preparaty oparte na naturalnych składnikach. Pielęgnacja domowa jest doskonałym uzupełnieniem terapii. Połączenie zabiegów z odpowiednia higieną stóp stanowi doskonałe narzędzie do walki z nadpotliwością.

Zobacz
Nasze referencje

Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

Przemysław Walewski

podwójny mistrz Europy Masters w maratonie, dziennikarz

W trakcie naszej kilkuletniej już współpracy pani mgr Agnieszka Nowaczyk, właścicielka Instytutu Podologii, dała się poznać jako osoba profesjonalna i kompetentna, która z dużym zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy zawodowej.

W codziennej praktyce wykorzystuje sprzęt wysokiej klasy i utrzymuje wysoki poziom świadczonych usług

Prof. dr hab. med. Marek Napiontek

Ortop Poliklinika

…polecamy Instytut Podologii i Klinikę Medskin Agnieszka Nowaczyk, z siedzibą w Poznaniu, jako odpowiedzialnego i profesjonalnie przygotowanego do współpracy partnera w organizowaniu szkoleń.

Dyrektor Dorota Kolęda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie zostało wykonane sprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę, a w programie kursu zostały uwzględnione zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie w pełni spełniło oczekiwania kursantów

Dyrektor Maria Sowińska

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu

Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorącą udział w szkoleniu jak i przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. … Instytut Podologii dał się poznać jako rzetelny i wiarygodny partner w realizacji szkoleń

Z-ca Dyrektora Emilia Sulkowska

Powiatowy Urząd Pracy w Słupca

Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami zawartej umowy dotyczącej organizacji szkolenia i spełniało oczekiwania uczestników.

Dyrektor Małgorzata Matczak

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie

Zlecona usługa szkoleniowa wykonana została należycie, terminowo oraz zgodnie z zawartą umową, z dochowaniem wszelkiej staranności w zapewnieniu wysokiego poziomu szkolenia. Organizację szkolenia oraz sposób prowadzenia zajęć oceniamy pozytywnie.

Dyrektor Dorota Kolenda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie przeprowadzone zostało profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz zgodnie z warunkami umowy. Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorąca udział w szkoleniu …

Z-ca Dyrektora Emilia Słupecka

Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy

Aby zapewnić Wam najlepszą opiekę
Wspierają nas
Partnerzy

DynaSplint
Kosmed
Ortop
Polskie Towarzystwo Podologiczne
Wszystko o bieganiu
Medskin
Dermio Clinique