Grzybica skóry stóp i paznokci

Skóra stóp odzwierciedla nasz stan zdrowia, chroni organizm przed zakażeniami. Ważne dla utrzymania stóp w zdrowiu jest ich mycie, staranne  osuszanie i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Grupa najbardziej podatnych na zakażenia grzybicze to diabetycy, pacjenci z zaburzeniami krążenia krwi, osoby po 50 roku życia i przewlekle chorujący. Leczenie grzybicy, a zwłaszcza grzybicy paznokci, jest trudne i długotrwałe.

RODZAJE GRZYBICY SKÓRY STÓP:

  • międzypalcowa: rumień ze złuszczaniem, maceracja naskórka, pęknięcia, świąd, zajęta najczęściej 3 i 4 przestrzeń międzypalcowa;
  • potnicowa: ogniska rumieniowo-wysiękowe z pęcherzykami, świąd, najczęściej zajęte śródstopie, może rozszerzać się na całą powierzchnię stóp;
  • złuszczająca: zmiany rumieniowo-złuszczające z nadmiernym rogowaceniem, pękanie, zajęta część podeszwowa stopy oraz boczne części stopy.

RODZAJE GRZYBICY PAZNOKCI:

Zakażenie dermatofitami: zaczyna się na brzegu płytki paznokciowej lub od strony wałów bocznych, występuje zmiana zabarwienia paznokci, oddzielanie się ich od łożyska (onycholiza); pod kruchą, zgrubiałą płytką paznokciową gromadzą się masy rogowe;

Drożdżyca paznokci: poprzedza ją stan zapalny wałów paznokciowych (obrzęk, zaczerwienienie, bolesność), w obrębie płytek paznokciowych: pogrubienie, zmiana zabarwienia (szarożółty kolor), poprzeczne pobruzdowania.

Pleśnica paznokci: zgrubienia, przebarwienia, zniekształcenia; rogowacenie podpaznokciowe, białawo-żółte pasma wzdłuż paznokcia.
W leczeniu grzybicy istotne jest badanie mykologiczne wykonane przez Podologa w celu określenia rodzaju grzyba i potwierdzenia rozpoznania. Następny etap to wdrożenie odpowiedniej terapii. Konieczna jest wymiana lub dokładna dezynfekcja obuwia.

WSKAZANIA do przeprowadzenia badania mykologicznego w kierunku grzybicy to: zmiana koloru płytki paznokciowej, pogrubiała, krusząca się płytka paznokciowa, rumieniowo-złuszczające się zmiany na stopach, świąd skóry stóp.

PROFILAKTYKA:

  • obuwie i skarpetki wykonane  z naturalnych materiałów;
  • własne obuwie (narty, łyżwy), klapki na zmianę (hotele, baseny, sauna);
  • dokładne wycieranie stóp po kąpieli (m.in. osuszanie przestrzeni międzypalcowych);
  • w przypadku nadmiernej potliwości stóp stosowanie preparatów mających działanie; pochłaniające pot, antyseptyczne, regulujące działanie gruczołów potowych.

Zobacz
Nasze referencje

Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

Przemysław Walewski

podwójny mistrz Europy Masters w maratonie, dziennikarz

W trakcie naszej kilkuletniej już współpracy pani mgr Agnieszka Nowaczyk, właścicielka Instytutu Podologii, dała się poznać jako osoba profesjonalna i kompetentna, która z dużym zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy zawodowej.

W codziennej praktyce wykorzystuje sprzęt wysokiej klasy i utrzymuje wysoki poziom świadczonych usług

Prof. dr hab. med. Marek Napiontek

Ortop Poliklinika

…polecamy Instytut Podologii i Klinikę Medskin Agnieszka Nowaczyk, z siedzibą w Poznaniu, jako odpowiedzialnego i profesjonalnie przygotowanego do współpracy partnera w organizowaniu szkoleń.

Dyrektor Dorota Kolęda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie zostało wykonane sprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę, a w programie kursu zostały uwzględnione zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie w pełni spełniło oczekiwania kursantów

Dyrektor Maria Sowińska

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu

Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorącą udział w szkoleniu jak i przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. … Instytut Podologii dał się poznać jako rzetelny i wiarygodny partner w realizacji szkoleń

Z-ca Dyrektora Emilia Sulkowska

Powiatowy Urząd Pracy w Słupca

Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami zawartej umowy dotyczącej organizacji szkolenia i spełniało oczekiwania uczestników.

Dyrektor Małgorzata Matczak

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie

Zlecona usługa szkoleniowa wykonana została należycie, terminowo oraz zgodnie z zawartą umową, z dochowaniem wszelkiej staranności w zapewnieniu wysokiego poziomu szkolenia. Organizację szkolenia oraz sposób prowadzenia zajęć oceniamy pozytywnie.

Dyrektor Dorota Kolenda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie przeprowadzone zostało profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz zgodnie z warunkami umowy. Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorąca udział w szkoleniu …

Z-ca Dyrektora Emilia Słupecka

Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy

Aby zapewnić Wam najlepszą opiekę
Wspierają nas
Partnerzy

DynaSplint
Kosmed
Ortop
Polskie Towarzystwo Podologiczne
Wszystko o bieganiu
Medskin
Dermio Clinique