Grzybica paznokci

Nie wszystkie paznokcie o żółtawym zabarwieniu są zarażone grzybicą. Proces przeniesienia się grzybicy i zarażenia nią paznokci trwa dość długo i może być wynikiem braku odpowiedniej higieny stóp lub chodzenia w niezdrowym obuwiu albo skarpetkach.
Gdy organizm jest osłabiony przez antybiotyki lub cukrzycę – wtedy grzybica może szybciej przedostać się na paznokieć. Wówczas leczenie grzybicy może być długotrwałe i wymaga bezwzględnej dyscypliny oraz współpracy z lekarzem.

Jak rozpoznać?
Grzybica paznokci ujawnia się zazwyczaj na jednym z paznokci stóp i z reguły tam pozostaje, ale są przypadki, że grzybicą zarażonych jest więcej paznokci. Pierwsze symptomy to zażółcenie bocznej części płytki paznokciowej. Potem może przybierać barwę zielonkawo-żółtą po brązową a czasami nawet czarną. Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do destrukcji paznokcia, czego objawem jest zgrubienie i uniesienie się płytki ku górze. W zaawansowanej grzybicy płytka może się odwarstwiać od łożyska paznokcia. Wtedy najmniejszy nawet ucisk będzie niósł z sobą ból.

Jak leczyć?
W stanach początkowych stosuje się preparaty przeciwgrzybicze w sprayu, kroplach czy maściach. W zaawansowanej grzybicy paznokci stosuje się antybiotykoterapię wdrożoną przez specjalistę dermatologa. Podolog pobiera próbki do badania mykologicznego, w celu dokładnego rozpoznania odmiany grzyba i zastosowania najlepszej terapii.
Paznokcie z zaawansowaną grzybicą powinny być bezwzględnie oczyszczone (dokładne czyszczenie mechaniczne). Podolog bezboleśnie usunie zgrubiałe i kruche miejsca na paznokciu grzybiczym. Jeżeli będzie możliwość, zrekonstruuje paznokieć przy pomocy specjalnych preparatów. Leczenie grzybicy związane jest z długotrwałą kuracją, która trwa od kilkunastu tygodni do nawet kilku miesięcy.

Jak zapobiegać?

 • Zmiany na skórze natychmiast konsultuj z dermatologiem albo podologiem
 • Chodź w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Obuwie raz zarażone grzybicą powinno być zniszczone.
 • Codziennie zmieniaj skarpetki. Używaj tych wykonanych z przewiewnego materiału.
 • Dokładnie i regularnie oglądaj swoje stopy.
 • Po codziennym umyciu stóp dokładnie je osusz, zwłaszcza między palcami.
 • Używaj świeżych i czystych ręczników. Nigdy nie korzystaj z cudzych.
 • Na basen wybieraj się zawsze z obuwiem na zmianę.
 • Używaj sprayu do zwalczania grzybicy.
 • Zwalczaj nadpotliwość stóp, która sprzyja zarażeniu grzybicą.
 • Jeżeli wybierasz się na pedicure, korzystaj z gabinetów, które sterylizują narzędzia.
 • Nie używaj pumeksów, bo może to być prawdziwe siedlisko grzybów.

Zobacz
Nasze referencje

Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

Przemysław Walewski

podwójny mistrz Europy Masters w maratonie, dziennikarz

W trakcie naszej kilkuletniej już współpracy pani mgr Agnieszka Nowaczyk, właścicielka Instytutu Podologii, dała się poznać jako osoba profesjonalna i kompetentna, która z dużym zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy zawodowej.

W codziennej praktyce wykorzystuje sprzęt wysokiej klasy i utrzymuje wysoki poziom świadczonych usług

Prof. dr hab. med. Marek Napiontek

Ortop Poliklinika

…polecamy Instytut Podologii i Klinikę Medskin Agnieszka Nowaczyk, z siedzibą w Poznaniu, jako odpowiedzialnego i profesjonalnie przygotowanego do współpracy partnera w organizowaniu szkoleń.

Dyrektor Dorota Kolęda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie zostało wykonane sprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę, a w programie kursu zostały uwzględnione zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie w pełni spełniło oczekiwania kursantów

Dyrektor Maria Sowińska

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu

Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorącą udział w szkoleniu jak i przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. … Instytut Podologii dał się poznać jako rzetelny i wiarygodny partner w realizacji szkoleń

Z-ca Dyrektora Emilia Sulkowska

Powiatowy Urząd Pracy w Słupca

Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami zawartej umowy dotyczącej organizacji szkolenia i spełniało oczekiwania uczestników.

Dyrektor Małgorzata Matczak

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie

Zlecona usługa szkoleniowa wykonana została należycie, terminowo oraz zgodnie z zawartą umową, z dochowaniem wszelkiej staranności w zapewnieniu wysokiego poziomu szkolenia. Organizację szkolenia oraz sposób prowadzenia zajęć oceniamy pozytywnie.

Dyrektor Dorota Kolenda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie przeprowadzone zostało profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz zgodnie z warunkami umowy. Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorąca udział w szkoleniu …

Z-ca Dyrektora Emilia Słupecka

Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy

Aby zapewnić Wam najlepszą opiekę
Wspierają nas
Partnerzy

DynaSplint
Kosmed
Ortop
Polskie Towarzystwo Podologiczne
Wszystko o bieganiu
Medskin
Dermio Clinique