Nadmierne rogowacenie naskórka (hiperkeratoza)

Nadmierne rogowacenie związane jest z zagęszczeniem pokrywowych warstw naskórka, czyli naturalną reakcją ochronną organizmu. Jeżeli przy odpowiedniej pielęgnacji rogowacenie potęguje się bez konkretnej przyczyny, wówczas można stwierdzić wystąpienie patologicznych zmian w skórze oraz często również w tkance łącznej. Kolejnym etapem mogą być pojawiające się złogi, odciski, brodawki, pęknięcia, rozpadliny oraz stany zapalne.

Stopy są obrazem sposobu funkcjonowania, prawidłowego lub zaburzonego, tętniczego i żylnego układu krwionośnego. Zaburzenia działania wyżej wymienionych układów uszkadzają wegetatywne układy zakończeń nerwowych gruczołów potowych i łojowych. W konsekwencji poszczególne warstwy skóry nie otrzymują wystarczającej ilości płynów i lipidów.

Skóra sucha może pojawiać się na całej stopie lub jej części. Żółty, biało-żółty, szaro-żółty lub brunatnoszary naskórek, który jest wysuszony, przyjmuje konsystencję stałą i spójną, ale również może być kruchy, spękany i łuszczący się.

Miejscami stopy najbardziej obciążonymi są, pięty, obszary stawów proksymalnych palców stopy, zewnętrzne krawędzie podeszwy oraz czubki paliczków (zwłaszcza w przypadku płaskostopia poprzecznego), narażone są na wystąpienie nadmiernego rogowacenia.

Przyczynami hiperkeratozy (nadmiernego rogowacenia skóry) są:

  1. tarcie i ucisk
  2. zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zaburzenia wegetatywne
  3. cukrzyca, reumatyzm, choroby wątroby i nerek
  4. złe obuwie
  5. nadwaga
  6. stanie przez długie okresy czasu
  7. deformacje w budowie stopy i nieprawidłowe ułożenie kości.

W gabinecie podologicznym usunąć można objawy nadmiernego rogowacenia, ale konieczna staje się wizyta u lekarza oraz odpowiednie leczenie, gdy bodźce zewnętrzne okażą się przyczyną dolegliwości.

Zobacz
Nasze referencje

Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.

Przemysław Walewski

podwójny mistrz Europy Masters w maratonie, dziennikarz

W trakcie naszej kilkuletniej już współpracy pani mgr Agnieszka Nowaczyk, właścicielka Instytutu Podologii, dała się poznać jako osoba profesjonalna i kompetentna, która z dużym zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy zawodowej.

W codziennej praktyce wykorzystuje sprzęt wysokiej klasy i utrzymuje wysoki poziom świadczonych usług

Prof. dr hab. med. Marek Napiontek

Ortop Poliklinika

…polecamy Instytut Podologii i Klinikę Medskin Agnieszka Nowaczyk, z siedzibą w Poznaniu, jako odpowiedzialnego i profesjonalnie przygotowanego do współpracy partnera w organizowaniu szkoleń.

Dyrektor Dorota Kolęda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie zostało wykonane sprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę, a w programie kursu zostały uwzględnione zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie w pełni spełniło oczekiwania kursantów

Dyrektor Maria Sowińska

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu

Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorącą udział w szkoleniu jak i przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu. … Instytut Podologii dał się poznać jako rzetelny i wiarygodny partner w realizacji szkoleń

Z-ca Dyrektora Emilia Sulkowska

Powiatowy Urząd Pracy w Słupca

Szkolenie zostało zrealizowane zgodnie z ustaleniami zawartej umowy dotyczącej organizacji szkolenia i spełniało oczekiwania uczestników.

Dyrektor Małgorzata Matczak

Powiatowy Urząd Pracy w Gnieźnie

Zlecona usługa szkoleniowa wykonana została należycie, terminowo oraz zgodnie z zawartą umową, z dochowaniem wszelkiej staranności w zapewnieniu wysokiego poziomu szkolenia. Organizację szkolenia oraz sposób prowadzenia zajęć oceniamy pozytywnie.

Dyrektor Dorota Kolenda

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku

Szkolenie przeprowadzone zostało profesjonalnie i na wysokim poziomie oraz zgodnie z warunkami umowy. Jakość przeprowadzonego szkolenia została wysoko oceniona zarówno przez osobę biorąca udział w szkoleniu …

Z-ca Dyrektora Emilia Słupecka

Powiatowy Urząd Pracy w Słupcy

Aby zapewnić Wam najlepszą opiekę
Wspierają nas
Partnerzy

DynaSplint
Kosmed
Ortop
Polskie Towarzystwo Podologiczne
Wszystko o bieganiu
Medskin
Dermio Clinique